22 Mayıs 2010 Cumartesi

Adını Siz Koyun

   Kitap ayracı mı diyim süs mü diyim bilemedim. Ama sanırım güzel bişey yaptım :-) 10marifette biri yayınlamıştı ama çok üzgünüm hatırlayamadımkim olduğunu. Beğendiğim projeleri yapılacaklar listeme kaydediyorum. Sonra kimin eklediğini unutuyorum. Şimdiden sonra dikkat etmeye çalışıcam kimin eklediğine. Neyse bende kebap şişleri vardı, bıraz da keçe. Bunlar çıktı ortaya. Aşama aşama kaydettiğim için açık açık anlatmıyorum. Yeterince açık oldu zaten. Herhangi bir sorunuz olursa yanıtlarım. Buyrun bakın:-)

Bu kitap ayracı olmuş hali.


Bu da süs hali. :-) Nasıl olmuş sizce?

Bebek Odasının Alt Yapısı Bitti...         Evvet... Daha önce de dediğim gibi yapışkanlı folyoyu duvar kağıdı olarak kapladım. Tabana da ahşap rengi döşedim ki laminant gibi olsun. Tabanı kartonla biraz kaldırdım. Duvara asılacağı için tabanda ki malzemeler de görülsün. Rölyef kursunda da öyle yapardık iç mekanlarda. Üst bordürü evdeki pembe bir kurdeleden. Karyola, komidin ve dolabı balsa ağacıyla yaptım. Müthiş bir malzeme. Bunu aslıbayülgen.blogspot.com sitesinde duymuştum. Ondan sonra aldım ve denedim. Ben böyle güzel bir malzeme görmedim. Bir "ağaç" maket bıçağı hatta makasla kesilir mi? Bu kesiliyor. Onun için istediğiniz formu verebiliyorsunuz. Şimdi sürekli kullanıyorum. aslıbayülgene de çok teşekkür ediyorum beni bu malzemeyle tanıştırdığı için. Aslında direkt linkine göndermek isterdim ama link eklemeyi çözemedim henüz :-)) 
                 Devam ediyorum. Komidinin çekmecelerini de yapıştırıcam daha ama dayanamadım. Kaç gündür yazı ekleyemedim. Sizi merakta bırakmıyım istedim.Komidin için form oluşturmak çok basit oldu. Eşimin hergün bırakması için yalvardığım sigara paketinin dışını kapladım. En çabuk hallettiğim iş o oldu. Bir de sorum olacak sizlere. Daha doğrusu yardım talebim. Mobilyalar ahşap renginde mi kalmalı yoksa boyamalı mıyım? Arka fon beyaz olduğu için canlı durmadılar. Hafif pembeye boyamak istiyorum. Siz ne dersiniz bu konuda. Fikirleriniz benim için önemli. Artık susuyor ve sizi resimlerle baş başa bırakıyorum :-)Görüyorsunuz değil mi o pis kutu nasıl işe yarar bi hale dönüştü. İçini peçeteyle destekledim yamulmasın diye :-)
Sallanan atımız da va canııım. Gerçi boyanmadı kuyruğu ve yelelerindeki püsküller takılmadı henüz. Ama bunun için önce yün bulmalıyım. Evde ilaçlık yün yok şu anda :-)Bu da sandığımız.Önde görünen balsa ağacının ta kendisi sandığın üzerindeki de raf duvara asılacak. Dedim ya daha fazla bekleyemedim :-)


Bu da atımın kalıbı. Nasıl yaptığıma gelince; internette bulduğunuz resimi, hayır efendim çıktı almıyorsunuz bir küçücük çıktıya dünya para istiyorlar. İstanbulda daha ucuzdu burada Kocaelide talep de az olduğu için pahalı. Hayır parasında değilim bir milyonun iki milyonun hesabını yapmıyorum da yamyam oldular başımıza. Onlara o parayı vermiycem inat ettim bir kere:-) Bir kağıt parçasını bilgisayar ekranına dayayıp bir güzel çizip iki dakika da elinizde kalıp buluyorsunuz. Gerçi o da ekranı bozuyormuş eşim elimi bile değdirtmez renk yapısı bozuluyor sonra diye. Bunu hiç duymasın hele. Valla ne yapar bilmem:-) Aramızda kalsın tamam mı:-) Neyse resimler bu kadar efendim. Devamını yaptıkça ekliycem. Ama bu arada başka işler de yaptımm. Onları da yeni yazı yazarak yolluyorum şimdi. Bu yazının uzunluğu kendine yeter :-)  Yorumlarınızı bekliyorum ona göre :-) Sağlıcakla kalın.

17 Mayıs 2010 Pazartesi

Bebek Odası Maketine Başlıyorum...

  Eşimin arkadaşının doğacak bebeği için maket oda yapacağımı daha önce söylemiştim. Bunun için ayakkabı kutusu ayarladım. Kenarı çok geniş olduğu için maket bıçağı ile kestim. Şimdi içerisine başlıyorum. Yaptıkça eklemeye çalışıcam.Yukarıda resimde gördüğünüz çok küçük sevimli pembe çiçekleri olan yapışkanlı folyo. Bunu duvar kağıdı olarak döşeyerek işe başlıyorum. Bebek odasının duvar kağıdı olacak. Bakalım neler çıkacak. Yanında başka işleri de eş zamanlı yaparak gidiyorum. Onun için biraz gecikebilir. Ama çok güzel olacak. Emin olun. Şimdilik bu kadar. Sağlıcakla kalın...

13 Mayıs 2010 Perşembe

Kapı Çelengim...         Kozalaklardan yapılmış kapı çelengim. Ben yapmadım. Çok beğenince almıştım. Ama pekala yapılabilir. Kozalakları üç sıra halinde birbirine yapıştırmışlar. Üzerine yosun serpiştirip yapma çiçek ve çiçek kurdelalarıyla süslemişler. Renkleri çok hoşuma gidiyor. Kapının dışına asmaya kıyamadım. Onun için içine astım. Eve bir renk veriyor.

İşte Maket Evimin Boyutu


Bu küçük (0,5 Lt lik) su şişelerinden. Yanında ne kadar ufak kaldığını görüyorsunuz. Üstelik bu resimler daha net çıkmış. Köpek de daha iyi belli olmuş.

12 Mayıs 2010 Çarşamba

Maket Evim...  Bu çok severek yaptığım ve severek kullandığım maket evim. Ev ince kartondan, perdeler küçük fistolardan, ağaç deseniz plastik, 1 milyoncuda görmüş almıştım. Evin önündeki çakıl taşları vazolara konan ufak taşlardan. Köpek ve kamyona gelince sürpriz yumurtadan çıkan ufak oyuncaklardan. Ah ne iş görüyor onlar. Minyatür tablolarda çocuklara oyuncak da oluyor. Çatı oluklu mukavva kartonundan. Yosunlar ise köyden ellerimle toplanmıştır. Yağmur yağdıktan sonra ağaç diplerinde inanılmaz güzel şekilde çıkıyorlar. Bir tutamını poşete koyup 1 milyona satıyorlar. Bizim rölyef kursundan arkadaşlar bir yerde bulamadıkları için parayla alıyorlardı. Ben hiç para vermedim. Rölyef deyince kursumu, hocamı, arkadaşlarımı özledim şimdi. Evlenip şehir değiştirince hepsi İstanbul'da kaldı malesef.

  Diğer resimlerini de ekliyorum. Bir scannerim olsa evin çizimini de taratıp eklerdim. Çok basit yapımı aslında. Tez zamanda bir tane edinmeye bakıcam. Ama ben becerikliyim diyenler resme bakarak da şablon çıkarabilirler. Çok zor değil. Evin her yandan resmini koyuyorum.

       Resimler bulanık çıkmış. Ama fotoğraf makinem de olmadığı için eşimin telefonuyla çekiyorum. Züğürtüm ama hobi bloğu açıyorum:) İnşallah onu da ediniriz bir gün. Allahtan umut kesilmez. Yeterince zaman kaybettim daha fazla kaybedemem deyip açtım bloğu. Oh iyi de yaptım işte :)) Neyse çenem düştü gene. Buyrun resimlere bakın bakalım.


Yanına büyüklüğünü belirlemek için bir ölçü objesi koysaydım; oldukça ufak olduğu belli olurdu. Ama ekliycem öyle bir resmini de. Şu an eşim işte. Telefonu da yanında. Resim çekemiyorum şu an. Sevgi ve sağlıcakla kalın...

10 Mayıs 2010 Pazartesi

Kalem Kutusunu Tamamladım...

   
         Görümcemin (onu böyle ifade etmeyi sevmiyorum ama siz anlayın diye dedim) yani Özlem ablamın kızı için yapıyorum dediğim bir kalem kutusu vardı. Ve onu tamamladım. Artık hediye etmek için hazır. Bunun yapım aşamalarını tek tek anlatmadım. Ama isteyen olursa anlabilirim. Çünkü elimde yapılmayı bekleyen yarım kalmış bir kalemlik daha var. Buyrun resimlerle baş başa bırakayım sizi.

Kipa Aile Klübü Ve Halk Eğitim merkezi

   Kocaelinde oturuyorum. Geçen gün eşimle Kipa alışveriş merkezine gittik. Orda el işlerinin olduğu bir dükkan gördüm. Dedim sevdiğim için heralde, her yerde buluyorum bi hobi etkinliği. Meğerse Kipa ücretsiz hobi eğitimi veriyormuş. 18 yaş üstü isteyen herkese. Ordan bi kaç resim çektim. Çok net mi bilmem ama bi görün derim :)

    Çok güzeller değil mi? Daha çok şey vardı. Ama dükkan o an kapalı olduğu için dışardan ancak bu kadarını görünyüleyebildim. Satışını yapıyorlar mıydı bilmiyorum. Belki yapıyorlar. Çok hoşuma gitti. Böyle sosyal sorumluluk projelerini çoğaltmalılar bence. Herzaman dediğim gibi "herkesin bi hobisi olmalı". O zaman insanların uğraşmaktan zevk alacağı şeyler olur. Ve gitgite deforme olan gençlik belki böyle kurtulur diye düşünüyorum.